tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

A ball is rolled across four different surfaces with the same force.which surface will slow down the movement of the ball most? 1)tile floor 2)paved road 3) gr
who is David Ricardo?
Find the solution set for the open sentence with the given replacement set. 4y + 2 = 18, {4, 5, 6, 7}
Which of the following statements describes a strict interpretation of the Constitution? Select one: a. Understanding the Constitution as a text that needs to h
[tex] \frac{1}{x+1} + \frac{4}{x+4} - \frac{5}{x+5 } [/tex]
Which Spanish conqueror defeated the Inca Empire? A. Moctezuma B. Cortés C. Las Casas D. Pizarro Question Resources
Which layer of soil is made up of partly weathered rock? Also whats it called?
[tex] \frac{1}{x+1} + \frac{4}{x+4} - \frac{5}{x+5 } [/tex]
Which of the following contributed most to Japan's defeat of the invading Mongols in the 13th century? an army of samurais joined forces to fight the mongols ja
Most people in the Ottoman Empire were Sunni Muslims while most people in the Safavid Empire followed Shi'ite Islam. What was the result of this cultural differ