kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

In a toy factory 200 wooden solid cylinder 7cm long and 35mm in diameter have to be painted. What is the total surface area in cm^2 that needs to be painted?
WRITE INEQUALITY'S FOR THE FOLLOWING SITUATIONS Sam scored at least 26 points A K-<26 B K- _< 26 C K- > 26 D K- _ > No more than 6 books are in you
What is the structure of the Supreme Court?
your class has 27 students exactly 2/3 of them are wearing sneakers. how many students are wearing sneakers?
a 12 oz bag of toll house chocolate chips costs $3.60 a 20 oz bag of Hershey chocolate chips costs $4.40 which size is better buy
A. NO CHANGE B. Ninjas had to go through along and extensive training. C. Ninja trainings was long and extensive. D. The training was long and extensive to b
what are the new coordinates of (6, -1) if it is shifted 7 units to the left
In a toy factory 200 wooden solid cylinder 7cm long and 35mm in diameter have to be painted. What is the total surface area in cm^2 that needs to be painted?
What is the distance in feet if you runs 8.05 kilometers every day?
In a presentation outline, each slide must represent a main point in the outline. True False