mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

can some one please help with this problem Samari spent $10.75 on ingredients and made one pan of brownies. The pan has a length of 27 inches and a width of 1
A function of the form f(x) = mx + b, where m and b are real numbers, is called a _____ function.
7^-1+9^-1, how do you solve this exponent equation?
What is the value of b in the equation 3b + 2(b – 1) = 8? (4 points) 2 5 8 10
Viscosity is a measure of a fluid's ____ due to ______. (1 point) resistance to flow; attraction between particles adhesive forces; strong bonds average kinetic
Why does Malcolm X call Uncle Sam a hypocrite?
A rectangular prism has length 14 cm, width 3.4 cm, and height 11.6 cm. Identify the volume of the prism. Round to the nearest tenth, if necessary. A: V = 552.2
1. How did velocity (v) and velocity squared (v2) relate to the height from which the ball was released? Use the relationships from your graphs in your explanat
I'm trying to finish cleaning up __________ , can you ring back later? Answers still just at the moment already
The person who receives the message is called