teamperry706 teamperry706
  • 12-05-2022
  • Mathematics
contestada

An extension cord 6 yards long costs $8.46. What is the price per foot? There are 3 feet in 1 yard.
Submit

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 16-05-2022

The extension cord is an illustration of unit rates, and the price per foot is $0.47 per foot

How to determine the price per foot?

The given parameters are:

Length = 6 yards

Cost = $8.46

Convert the length from yard to feet.

So, we have:

Length = 6 feet * 3

This gives

Length= 18 feet

The price per foot is then calculated using:

Rate = Cost/Length

This gives

Rate = 8.46/18

Evaluate

Rate = 0.47

Hence, the price per foot is $0.47 per foot

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/7567839

#SPJ1

Answer Link

Otras preguntas

1. picture 2.picture 3.which graph represents f(x)=4sin(2πx)? 4. A cosine function has a period of 3, a maximum value of 20, and a minimum value of 0. The funct
Mark and sally went walking in the park. both of them were wearing nothing on the upper half of their bodies. in american culture, mark would be violating a ___
which is less -12.05 or -12.5
What number is 16% of 25?
How do u add and subtract negative fractions?
For a certain gas-phase reaction, the fraction of products in an equilibrium mixture is increased by either increasing the temperature or increasing the volume
What role did the UN play in this crisis ? Did I'M involvement seem to help or hurt the situation?
The first monopoly broken up by president theodore roosevelt was
Which expression is equivalent to (b^n)^m
cna you help me fiure out this problem