workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
need help with this question#20
write 540 as a product of prime numbers
What is the percentage increase from 200 to 280
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
how many times does 6 go into 312
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?