27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Methods for the Culturing
the sum of 16 numbers is 240.The average of 6 of those numbers is 10. the average of the remaining numbers is
this is for gym by the way. also pls answer asap and I’ll mark BRAINLIEST if your not sure pls don’t answer
The birthday of the world
what benefits might a king receive by being both a political and religious leader
The sum of 2 numbers is 15 and their qoutient is 2
if u were the president of the country, what would be the 3 important priorities that u would work on and why??
Write the expanded form of the expression. y(0.75 + 7) +
what is the meaning of skeleton system​
you have to advice your teacher to watch an interesting and informative programme on TV which programme would it be ? why?​