agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Derive an equation that relates the initial release height hxhx of block xx and the speed vsvs of the two-block system after the collision in terms of mxmx, mym
a line is perpendicular to Y=3x-8 and intersects the point (6, 1). what is the slope of this perpendicular line? A. -3 B. 1/3 C. 3 D. 1/3
You roll a six-sided die twice. What is the probability of rolling a 2 and then an odd number? A1/18 B 1/6 C1/3 D1/12
During a thunderstorm​ yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per​ minute? Use pencil and paper. Describe
Choose the comparison operator that will create a true statement in scratch. 45 is equal to 50 45 is greater than 50 45 is less than 50 45 plus 50
Which sentence uses punctuation correctly? (Look carefully!) a) To try to keep busy; Rapunzel read books; painted; played games; and cleaned. b) To try to keep
How do you find y by substitution?
What is an example of fascism?
What is national debt
Your goal is to navigate a robot out of a maze. The robot starts in the center of the maze facing north. You can turn the robot to face north, east, south, or w