harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a behavioral adaptation of the Venus fly trap?
How are the governments of Indonesia and the Philippines similar?
A square dinner napkin 8 inches on each side is folded along it's diagonal.find the area of the folded napkin
The Vietnam War and the Watergate scandal contributed to which of these trends? (4 points)
Which Victorian attitude does this passage highlight? disgust at the rampant state of poor health in their society nosiness about what is going on in other peop
The following sentence is in what tense? Laura has gone to the local food bank.
John drove 48 miles and used 2 gallons of gasoline how many gallons of gasoline will he use if he drives 78 miles
Review section 1. What does the phrase "without transcending its authority" suggest about Jackson? Jackson is concerned about abusing the power he has been give
How does Odysseus convince Circe not to turn him into a pig? Select all that apply.
when you divide a whole number by a decimal less than 1, the quotient is greater than the whole number. why?