maddiegirl24
maddiegirl24 maddiegirl24
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate
10 ounce jar of peanut butter is $3.90

Respuesta :

ashipeck26 ashipeck26
  • 15-03-2022

Answer:

$0.39 per ounce of peanut butter

Step-by-step explanation:

per ounce is divided by 10

hope that helped!

Answer Link

Otras preguntas

Design an experiment to investigate how distance from the ground will effect a Ball's potential energy
Another problem I need help setting up:/
Someone please help me
The continental crust covers _______ of the Earth’s surface.
In his speech, Roosevelt names specific expectations for the United States. Which of the following names one of these specific expectations that Roosevelt has f
PLEASE HELP 15 POINTS !!
What is the solution to the equation below?Round your answer to two decimal places.6+7*log2x=21
Marcus is filling a pool with water. The pool had 18 gallons of water and 25 minutes later had 428 gallons of water.What does the quotient of 16.4 mean? A.The p
the first chimurenga
please help me I have 2 questions.