Arh4914 Arh4914
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound how many ounces of almonds can be bought for $2.05

Respuesta :

zanair zanair
  • 15-03-2022

Answer:

4.1 Ounces can be bought

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

16Oz. = $8

Divide both by the common factor of Eight (8)

16/8 = 2 Oz.

8/8 = $1

2 Oz = $1

1 Oz. = .50

2.05/.50 = 4.1

If each ounce cost .50 cents 4.1x.50 should equals $2.05

and .50x16 should be 8

Answer Link

Otras preguntas

During the Tet Offensive, the NLF and North Vietnamese _____. captured the U.S. embassy in Saigon launched air raids against Bien Hoa suffered heavy losses cele
Russians call their spacemen ______. Astronauts Cosmonauts Communauts Aeronuts
choose the right word: the out owrn ideas of the past cannot be (rejuvenated or dilated) simply by sxpressing them in snappy mordern slang.
The measure of one angle of a parallelogram is 45° .what are the measure of the other angles
Why is individuality important
what are some facts about ionic bonding? I need some information for my poster
Which war did Modernism follow?
2 (-20)+3 [5/4 (-20)]+5 [2/5 (50]+4 (50)
tienes un Gato o un perro
This present-day nation was home to the Ottoman Empire. A. Turkey B. Iran C. Iraq D. Syria