2025asimpson 2025asimpson
  • 13-03-2022
  • Mathematics
contestada

Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused

Hi please can you help me this is a new topic and Im very confused class=

Respuesta :

sarahsarahsar sarahsarahsar
  • 13-03-2022

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

WIll give brainliest Use the information given to answer the question. Consider the rectangle. Part B If the area of the rectangle is, instead, represented by t
Ezekiel thinks he might want to become a chef but is not sure. He is interested in job shadowing to learn more. What should he do next? Post online that he is
If I was in school for 16 years, how many teachers have I had? NOT INCLUDING KINDERGARDEN. ( I just wanted to ask this for fun )
How does this description of the village affect the story? It mirrors earlier descriptions of the village as a traditional community unaffected by world events
The children will start fighting while we (talk) __________on the phone,
Nitrogen , Carbon, Hydrogen, Calcium , Oxygen and Iron are all examples of a(n)
Solve this following algebraic expression[tex](xy)(xy)(xy)[/tex]​
Please help me! This is due tonight!! Thank you :D​
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure above. Solve for X.
what were the major effects of the decline of rome?