rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following defines code?O a set of instructions, written by a programmer, that is used by computers to perform tasks0 data that a program expects to
i just reslly wanna finish this help anyone?
If Sammy eats 6/7 of a pizza in 2/21 of an hour, how many pizzas will he eat in one hour?
chameli has rupees 600 left after spending 75% of her money. how much did she have in the beginning ​
Find the midpoint of the line segment with end coordinates of: (2,4) and (4,4)
Can someone help me with this?
A number is increased by 20% and then deceased by20%, the final value of the number.​
Which of the following is the solution to (x-13)<18
"Don't nobody want that in their house" - That statement is an example of what speakers are asked to avoid as it contains a)
What point is located 5 units from point M? A Point A B Point B C Point C D x-axis E y-axis