schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

What methods could you use to calculate the x-coordinate of the midpoint of a horizontal segment with the endpoints of (-20, 0) and (20, 0)?. . A. divide 0 by 2
Using specific examples, analyze the impact of the Neolithic Revolution upon the development of human society.
explain how to solve please
Samantha made 12 necklaces with 240 glass beads. Angelina made 11 necklaces with 231 glass beads. Select all statements that are true about these ratios. Answ
What takes a big-picture perspective and works on high-impact issues?
the mow over law applies not only to police and fire vehicles but also to
The mean of nine test scores is 61%. If a score of 71 is added to the group of scores, what is the new mean?
Which option is an example of a persuasive appeal
During thDuring the Constitutional Convention, which plan of government proposed a bicameral legislature, with representation in both houses based on population
In contrast to the european tradition, african families tended to be matrilineal.