tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

please help According to John 3:17, why did Jesus come into the world?
If 9 feet 2 inches of baseboard cost $15 how much would 75 feet cost?
Which of the following are considered oxidase-negative?
what is the picture depict? STOP CHILD LABOR NOW ​
Abra is developing an outline for her essay. Read the outline for the first paragraph. Abra’s Draft Outline Introduction: How superheroes are important to pop c
What benefit does a tuskless elephant have over a tusked elephant?​
A uniform meter rule of weight 0.9N is suspended horizontally by two vertical loops of thread A and B placed 20cm and 30cm from its ends respectively. find the
The equilibrium will shift to____ with temperature increase in 2SO 2 (g)+O 2 (g) ⇄ 2SO 3 (g)+energy. A) Right B) Left C) No shift D) depends on exo- or endo-
J is the midpoint of HI and GI ≅ GH . Complete the proof that △GHJ≅△GIJ. G H I J
What is the MOST important thing a writer should consider when choosing a topic for a reflective essay? how frequently the incident occurred how long ago the in