goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

A cube of steel has dimensions 0.2 m x 0.2 m x 0.2 m. What is the volume of the cube in cubic centimeters? ___cm3 ​
19. Suppose the function ƒ(t) = et describes the growth of a colony of bacteria, where t is hours. Find the number of bacteria present at 5 hours.
What genre of music did Rock bands play in Haight Ashbury to raise money for the community and as part of their community rituals of mediation?
A recipe for a cake calls for 3 cups of flour. Tyler accidentally put in 4 cups. How many extra cups did he put in?
The brain is far more malleable than we think and by taking actions (using strategies,practicing, asking good questions,.) we can increase our neural growth. Th
solve |4x +5| = |-29 +4x| pls add step by step directions, I have a test tomorrow and need to know how to do this
12 1/2 percent converted to a decimal and fraction
Maria and Simone are roommates. They spend most of their time studying (of course), but they leave some time for their favorite activities: making pizza and bre
4 gram of NaOH is dissolved in 500 ml of water. What is theconcentration of NaOH in ppm.​
need help will do annything please u get 45 pts