nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Rome's income was mostly provided by A. its extensive woolen cloth industry B. religious pilgrims and church business C.trade with Europe and parts of Asia D.
is the study of the muscle movements in the human body an example of biology or of physics?
7-4x+2(5x+8). If x=-2
What is 6.825 as a mixed number in simplest form
An important factor in the diffusion of culture in North Africa is _____. a. people b. animals c. weather d. location
What's 5/12 as a decimal
The costs of producing each additional unit of a particular product is called what? a. marginal costs b. total costs c. fixed costs d
The transmission of genetic information from parent to offspring is called _______. a. metabolism b. cellular organization c. heredity d. homeostasis
which statement is true about the sum square root of 50 square root of 18 ? (1 point) it is rational and equal to 2. it is rational and equal to 8. it is irrati
Molecular compounds are usually a. composed of two or more transition elements. b. composed of positive and negative ions. c. composed of two or more nonmeta