sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

Thats my question down there mates
What is the difference in cost​
5t+5/4-1=4t-3/5maths class 8​
Cindy offers to pay shane's way through college if he will give her one of his kidneys in return. he is a perfect donor match and accepts cindy's offer, signing
write 22 4/5 as a decimal​
The ____ meaning of a word is the way the word is used in everyday life. A) denotative B) connotative C) formal D) informalIt's not c
(A). in an ecosystem, organisms are dependent on each other for their survival. small fish eat plankton. in the fish, chemical energy from plankton is converted
u guys just give me tip or short sentences for this writing​
“how many soccer players left the field?” is an example of an question
To be acurate a theory must continue to explain