ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Monique had $15. After paying for 6 pounds of squid, she had $3 left. Find the cost of 1 pound of squid.
#37 I need help with. best answer plz???
10 is multiplied by the sum of 3 and 2. The product is divided by 2, and then 5 is added in numerical expression
Working together, Alex and Millie can file all the papers in the file cabinets in 4 hours. It would have taken Alex 6 hours to do the job alone. What is the mis
The sum of two integers is -13. The greater number minus the lesser number is 45. Of the number, which is less?
Why and How is Photosynthesis like a Recipe?
I need the answers for business statistics please
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!!! PLEASE HELP. Which of the following is caused by natural processes? The hole in the ozone Global warming The greenhouse effe
What is the difference between active and passive transport?
20 POINTS HELP The balanced equation for photosynthesis An explanation of the energy conversion that occurs in photosynthesis and its importance Descriptions of