Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

how do bicycle helmets improve rider safety?
Which two natural resources are available in abundance in the United States? petroleum diesel natural gas gold timber
describe an individual with the karyotype shown?
How did Hitler's invasion of the Soviet Union nullify the Nazi-Soviet Pact
write y=(- 3/4)x+3 in standard form using intregers
How much current can a 12-gauge copper wire carry? A. 20 amps B. 25 amps C. 15 amps D. 30 amps
definition of these words
Which person is most creditworthy? A. Nancy B. Sylvia C. Fiona D. Uli
Are there any public services provided in the United States that are not provided in Ecuador?
Tracy suffered from chicken pox in her childhood. At the age of 25, she gets it again. However, this time she recovers with minimal treatment or medication. Th