kayleec9345211
kayleec9345211 kayleec9345211
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-02-2022

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

Answer Link
1videogamerusa 1videogamerusa
  • 16-02-2022

Answer: 40 cents per pound

Step-by-step explanation: 800 cents is 8 dollars so dived 800 by 20 and you get 40 so its 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

what does 'in cold blood' mean?
How long will lucy have to wait before her $2500 invested at 6% earns $600 ?
How do character traits affect the way people in a community get along with each other? What essential skills were used in this session?
what is scapegoating?
What is £300 divided into a ratio of 3:7
how do people in Italy use there natural resources
How much is 60% of 100 because i took a test and it said 60/100 but i am really confused on calculating it
What is the complement of the angle 178 degrees and 100 degrees
where do most pollutants enter the body through?
w^2-4w+ ?  what lake the expression a perfect square