kellylee071121 kellylee071121
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of gasoline varies directly with the number of gallons bought. If 5 gallons of gasoline cost $18.00, find the cost of 20 gallons.

Respuesta :

SneakySnek131
SneakySnek131 SneakySnek131
  • 16-02-2022

Answer:

20 gallons = $72

Step-by-step explanation:

Divide 18 by 5 to find the cost per gallon.

18 / 5 = $3.60

1 gallon = $3.60

Multiply $3.60 by 20 gallons.

3.60 * 20 = 72

Thus, 20 gallons is $72.

Answer Link

Otras preguntas

In order to support a topic sentence, a paragraph should A. Include synonyms and pronouns B. Use repeated words C. Include transitional words and phrases D. I
what are the conditions necessary for all connectives to functions​
Solve:[tex] \frac{dy}{dx} = {x}^{3} + 5x - 18[/tex]​
The poster suggest that Mr. Young
Which statement best describes the significance of the Union victory at Vicksburg to the outcome of the war? The victory gave the Union complete control of the
An agent of weathering that repeatedly scratches and and kicks rocks causing them to wear and break into pieces is called?​
Match the letters on the map with the numbered places below Leave your $ c. A $h app, if you’re right I’ll c. A $h app you $3 Example:(number 1 & letter A
a small publishing company is planning to publish a new book. Let C be the total cosy of publishing the book. Rest is in the picture help please
if 2lbs of fertilizer will cover 252 square feet of lawn how many pounds would be needed to cover 1008 square feet?
Give example of creating middle ways in a moral way.