jacobcorrea jacobcorrea
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.55. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 15-02-2022

Answer:

$64.75

Step-by-step explanation:

Let's first see how much is 1 pints

5.55/3 = 1.85

Then, Multiply 35 by 1.85

35 x 1.85=64.75

Hence, 35 pints of ice cream cost $64.75

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which kind of sentence is this? Hold hands as you walk A. declarative B. interrogative C. exclamatory D. imperative
What are two ratios equivalent to 3:11
which is greater 4/5 or 6/10
What is 9,032 rounded to the nearest hundred?
TRANSLATE EACH SENTENCE INTO AN EQUATION. 1. The sum of twice (r) and three times (s) is identical to thirteen. 2.The quotient of (t) and forty is the same as t
"Two solutions of an equation are (6,5) and (8,5). What could the equation be? Explain."
What do you call photographs taken from airplanes or helicopters
how to write 103,727,495 in expanded form
why are most maps unable to depict the earth accurately?
Which word in the sentence is the direct object? We met her at the county fair last night. a. county b. night c. her d. fair