laylaperez1 laylaperez1
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

Randy bought 5 candy bars for $7.55. What is the cost per candy bar?
A.
$1.51
B.
$1.44
C.
$9.06
D.
$0.66

Respuesta :

bfbfbfnfzbai bfbfbfnfzbai
  • 15-02-2022
D $0.66

Because if you do $ 7.55 divide by five you’re gonna get 0.66 so D is the correct answer :D
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of a circle with a diameter of 11 feet? Use 3.14 for pi
quels sont selon vous les avantages de la vie d'étudiant en france
What is the value of -1/6 + 2/3 (9-3/4) - 1/2?
Daniel has been on 60 mg of prednisone for 10 days to treat a severe asthma exacerbation. it is time to discontinue the prednisone. how is prednisone discontinu
Which properties do metal loose share with non metals
Anyone know how to do this?
jack isn't able to kill the pig in chapter one. this is an example of. A. Irony. B. Foreshadowing. C. Plot. D. Allusion
What actions has contributed the most to the rise in carbon dioxide levels from 1960 to 2011?
Which is not a result of regulation, or government intervention in a market? lowering the costs of production of a good influencing the price of a good
Minimum age to necome a president