MostHatedB MostHatedB
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit and vegetables. Gaya buys 2 oranges and 1 cauliflower. She pays 2.00

A shop sells fruit and vegetables Gaya buys 2 oranges and 1 cauliflower She pays 200 class=

Respuesta :

iciclepiano18
iciclepiano18 iciclepiano18
  • 13-02-2022

Answer:

£ 0.45

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an orange, and y be the cost of a cauliflower then...

2x+y=2

4x+y=2.90

We can solve this system using elimination. In this case, we can eliminate y by subtracting the two equations:

-2x=-0.90

Divide both sides by -2

x=0.45

One orange is £ 0.45

Answer Link

Otras preguntas

Jayne stopped to get gas before going on a road trip. The tank already had 4 gallons of gas in it. Which best describes why the graph relating the total amount
what is 37/50 as a percent
How long did it take to build the great wall of china?
HELP PLEASE AND EXPLAIN
Heat index (h) varies directly with temperature (t) and inversely with relative humidity (r). If m is the constant of proportionality , which formula could repr
Why are there photosynthetic pigments other than chlorophylls?
One way families influence healthy technology use is when siblings explain the use of media to each other. Which of these outcomes would you expect if this guid
Where can you find negative integers, fractions, and/or decimals in real-world settings?
Henry runs 10 miles in 85 min. At the same rate how many minutes would he take to run 8 miles?
what is the phrase used to describe an idea or way of doing things that is common in a certain culture?