dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What structure is common to all five kingdoms of living organisms?A. DNAB. NucleusC. Cell WallD. MitochondriaI know it is not C-Cell Wall.
Why do people go on pilgremages?
I do not get how to do Simpliflyng Radicals.
If f(x) = x² – 3, where x is an integer, which of the following could be a value of f(x)? a. 6 b. 0 c. -6 It would be great if you could add a few words of expl
in the westing game, what conclusion did the judge reach concerning mr. and mrs. Theadorakis?
A jet travels 3950 miles from Chicago to London and then returns. The total flying time for the roundtrip is 16.5 hours. The return trip takes longer due to the
where do vertical shear winds form?
List the next four multiples of the fractions 2/3, 5/6, 3/5, 2/5
The main difference between a taproot system and a fibrous root system is that a. taproots can store a lot of food, while fibrous roots do not. b. taproots absorb
what is the difference between mechanical waves and electromagnetic waves?