roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

A student is asked to find the length of the hypotenuse of a right triangle. The length of one leg is 32 centimeters, and the length of the other leg is 21 cent
Does this sound right?..“ I should’ve never changed my braces color to Orange.”
John said he can find 38×10 by adding a 0 to the end of 38 to get 380. John finds 46.52×10 using the same method and gets 46.520. Use the drop-down menus to com
What is the area of this figure?
Design, implement and test a Java class that processes a series of triangles. The triangle specification will be identical to that in Programming Assignment #2
what is the process of incorporation? What guarantees in the bill of rights are not now covered by the 14th amendment due process clause.
¿A qué se refiere la palabra “ampliados” en el gráfico?
A crate of mass 90 kg rests on the floor. How much work is required to move the crate at a constant speed 6 m along the floor against a friction force of 180 N?
2. The Earth's mantle flows in circles, causing tectonic plates to move. What is an effect of these moving plates? A. Intense heat flows from the Earth's core.
Find the mean score. Write your answer as a decimal.