Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What caused the conflict between state and federal governments between 1780 and 1800
Plants capturing carbon dioxide from the atmosphere would be an example of
draw a fraction that is equivalent to 1/3 and a fraction that is not equivalent to 1/3
Is Darwin legacy justified ????
find two consecutive integers whose sum is 123 please show work
When is a quadrilateral a parallelogram? A. When opposite sides are parallel but not congruent. B. When opposite sides are congruent but not parallel. C.
Brianna rolls a number cube that has sides labeled 1 to 6 and flips a coin. Write the list of possible outcomes.
9) PLEASE HELP WITH QUESTION. MARKING BRAINLIEST + POINTS GIVEN.
need help asap, if u explain the question to me, I will double the reward points!!!There is a second part to this.If u look at the pic close enough u can see it
Wanda and Marita are drinking bottles of water. Each girl sounds a different musical note by blowing across the top of her bottle. What is a good hypothesis th