im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Which term identifies a type of nuclear reaction?(A) fermentation(B) reduction(C) deposition(D) fission
In conditions of stress or fear, the human adrenal gland may produce adrenaline. Which of the following is an effect adrenaline can have on the body?
Which sign makes the statement true?8.9   8 68100
Which choice below would affect the rate of reaction in the opposite way from the other four? a. Cool the reaction down b. Add a catalyst c. Decrease the pre
How to say I'm eating in german
Describe all lab equipment which would be required if you wanted to heat a chemical to 1500ºC. Can your explain in detail?
The number on Mr. Mott's door is after 100. If you count by 20s four times, you will get the number. What number is it?
Describe the way nocturnal animals move using ing starters
Find the values of k that make [tex]2x^{2}+kx+7[/tex] factorable.
Which quantity can vary among atoms of the same element?A) mass numberB) atomic numberC) number of protonsD) number of electrons