jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

The equation of the tangent plane to the ellipsoid x2/a2 + y2/b2 + z2/c2 = 1 at the point (x0, y0, z0) can be written as xx0 a2 + yy0 b2 + zz0 c2 = 1 Find the e
Read the sentence.Everyone (in the lab) completed the experiment.Identify the phrase in bold.a.) adverb phraseb.) infinitive phrasec.) adjective phrased.) gerun
Fill the blank with the preterite tense of the verb in parentheses. Nosotros no _________________ a las nueve. (empezar) Change this verb from the present ten
Which is not a high-level radioactive waste? fuel rods control rods reactor coolant contaminated clothing
Find the values of x in this equation: x – 15 / x = 2. A) -7, 3 B) -5, 2 C) -7, 5 D) -2, 5 E) -3, 5
Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit 90​% of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wi
Cemex, the largest cement producer in Mexico: a) is an insignificant competitor outside its home market. b) has only expanded into Spanish-speaking markets. c)
In Mus and eacutee des Beaux Arts by W.H. Auden what is the ploughman's response to Icarus falling into the sea?
importance of self confidence​
how do I solve this: 9b less than 40