shaadiindwRux shaadiindwRux
  • 16-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 dozen apples is $4.50, how much is each apple?

Respuesta :

MissPhiladelphia
MissPhiladelphia MissPhiladelphia
  • 23-01-2017
The answer to the question asked  above is as follows:

1 dozen = 12 pieces
3 dozen = (12 pieces)(3) = 36 pieces
thus : 
If 3 dozen apples is $4.50 , each piece would be $4.50 / 36 pieces.

So $0.125 per piece of apple.

Hope my answer would be a great help for you.    If you have more questions feel free to ask here at Brainly.

Answer Link

Otras preguntas

Which adaptation would be most beneficial of both the taiga and marine aquatic biomes
Which steps transform the graph of y•x^2 to y = -2(x - 2)^2 + 2 Translate 2 units to the left, translate down 2 units, stretch by the factor 2 Translate 2 unit
help needed really easy questions
Item 12 A box contains 10 cups of pancake mix. You use 23 cup each time you make pancakes. How many times can you make pancakes?
Is the simplified form of 2square root of 3 − 2square root of 3 rational? Yes No
As a child, Cheryl kept to herself because she was afraid of social interactions. As an adult, she keeps to herself because she enjoys the personal reflection a
I'll give away points, I just need to get this done
Select the point that is a solution to the system of inequalities
does a nebula have mass
Which of the words in the sentence is an adjective? They were happy to see us.