Seudónimo Seudónimo
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

At the garden show daffodil bulbs cost $3 and tulip bulbs cost $4. Latoya buys 7 tulip bulbs and twice as many daffodil bulbs as tulips bulbs. How much does she spend in total? Write an expression and solve.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2022

Expression:

[tex]7+2(3)=x[/tex]

solution:

[tex]7+2(3)=x[/tex]

[tex]7+6=x[/tex]

[tex]=13[/tex]

inform me if wrong.

Answer Link

Otras preguntas

How do you simplify 3/9
What are some suffixes that can be added to manipulate?
I'm havingn trouble in math. What's 3/4 - 2/5 in fraction form?
Mallorie has $3 in her wallet.If this is 10% of her monthly allowance, What is her monthly allowance?
what are the main colors of art?
Each day Steven walked 1/12 mile more than than the previous day. The first day he walked 1/12, the second he walked 2/12 mile, the third day he walked 3/12 mil
◦Why are coral communities/reefs important – include what are they indicators of? ◦ ◦What efforts are taking place world-wide to protect coral reefs from fu
Solve for x. 4x-5/y=2z
why would an asteroid have a difficult time of holding a probe or person?
Suggest a reason why flowering plants tend to reproduce more in the warmer summer months