ryastargold ryastargold
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Bob bought 3 bags of pasta for $15.15. What was the cost per bag?

Respuesta :

darienmartin024 darienmartin024
  • 14-01-2022

Answer:

15.15 divided by 3, so the answer is 5 dollars and 5 cents

Answer Link
0693 0693
  • 14-01-2022

Answer: $5.50

You divide the two number.

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about the Stamp Act EXCEPT (A) the act directly affected all colonists (B) as a result of colonial resistance to the Stamp Act, al
Two long tubes of muscle that lead from the stomach and help absorb food are the _____ and the_________ .
why was Richard Arkwright important in the industrial revolution?
The mean distance from Saturn to the sun is 9 times greater than the mean distance from Earth to the sun. How long is a Saturn year?
Eric receives a weekly salary of $200 plus a 10% commission on all sales. Last week,Eric had a total of 2,500 in sale.How much total money did Eric make last we
If vascular plants have so many advantages, why do you think nonvascular plants still exist on earth today?
What is "la pista de pogo" mean in Spanish
All of the following are true about the Stamp Act EXCEPT (A) the act directly affected all colonists (B) as a result of colonial resistance to the Stamp Act, al
What is 3 square root of 24- 4 square root of 54
A man walks 15 blocks to work every morning at a rate of 2 miles per hour. If there are 20 blocks in a mile, how long does it take him to walk to work?