shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What were Elizabeth I most prominent traits as a ruler?
4 L 342 mL + 2L 214 mL =
what is it called when the species change over time
is a largemouth bass a omnivore?
3kg 296 g + 5 kg + 326 g
I am a number that is four times the product of 2 and 3. One of my factors is 4. What is my other factor?
Which sentence does NOT correctly fix this run-on sentence? The car skidded luckily no one was near it. a. The car skidded, but luckily no one was near it. b. T
how did the akkadian empire form
Fish meal is better than artificial fertilizers. How could this statement be revised to make it a hypothesis?
Identify H2 and describe its properties