2026nathanaranda
2026nathanaranda 2026nathanaranda
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

Janet buys 12 pens for $5.88. What is the cost per pencil?
I need it step by step please

Respuesta :

Bailey6343
Bailey6343 Bailey6343
  • 16-12-2021

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

First you have to divide $5.88 divded by 12 to figure out how much each penicl cost.

Answer Link

Otras preguntas

How does crossing over add to the genetic diversity of sexually reproducing organisms
The area of a square living room is 256 ft2. Which is the length of the room?
determine the 15th term of the sequence -2, 4,...
Hich words in the sentence are the adverb clause? Jenny tried to cook a meal from scratch because she wanted to impress her family. a. from scratch because b.
How worried was Cortes about his actual authority to act in Mexico?
what powers explosions and fire
how does cell theory work
your body's first line of defense against infection is?
In general, most people who live in the rural areas of the Middle East __________.
If a corporation goes bankrupt, who gets paid back first from any remaining funds? * a. Common stock holders. b. Preferred stock holders. c. Bond holders. d.