Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

What is 2m + 3m² - 4m ? Please show you work. :-)
In a periodic table, dots around an elements symbol indicate the number of valence electrons in an atom ? True Or False
The ancient _____ are traditionally credited with being the discoverers of philosophy. However, they probably picked up philosophy from the Egyptian culture.
Estimate the sum of 299 and 388
What is historiography? a historical encyclopedia an account of how history changes the study of history the writing of history
The Battle of New Orleans brought great fame to Andrew Jackson. a. True b. False
What does the term humidity refer to? A. a weather condition B. a form of precipitation C. a step in the water cycle D. the amount of water dissolved in the air
The Industrial Revolution caught on quickly in the United States because it a. was populated by many British people. b. needed to rebuild after wars. c. had nat
How did geography affect the way people lived in mesopotamia
What 6 things in modern society were influenced by Roman culture