dropnsocks7410 dropnsocks7410
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound

Respuesta :

louissaaa
louissaaa louissaaa
  • 15-12-2021

Answer:

2.40 per pound

Step-by-step explanation:

If 4 pounds =  $9.60

1 pound       =  

9.60* 1 / 4 = $2.40

=$2.40

Answer Link

Otras preguntas

compare and contrast potential energy and kinetic energy
According to Article I of the Constitution, who has the ability to approve foreign treaties?
what is the relationship between ATP and ADP
When Richard Nixon resigned his office who became the president
Imagine you are preparing a speech on social contract theory for your government class. As part of your speech, you need to focus on the idea that people have t
Round these decimals to 2 decimal places. a) 4.148 b) 5.092 c) 0.458 d) 17.315
Applying Integer Operations The gazelle football team made 5 plays in a row where they gained 3 yards on each play. Then they had 2 plays in a row where they l
A container has 50 electronic components, of which 10 are defective. If 8 components are drawn at random from the container, what is the probability that exactl
Poland, Bulgaria, and Romania were among what ?
What is the answer to 701km-523km445m