verkwann7581 verkwann7581
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of apples cost $0.76 How much would 3.5 pounds cost?

Respuesta :

dylanjosephpool dylanjosephpool
  • 15-12-2021

Answer:$1.33

Step-by-step explanation:

1 apple would cost 38 cents so 3 x .38 = 114 and half an apple is 19 cents so 114 plus 19 equals 133

Answer Link

Otras preguntas

2. Which graph represents the change in cell surface area to volume ratio [1 mark] with increasing cell diameter? A. B. Surface area : volume ↑ Surface area : v
Managers use a ______ strategy to distinguish their products from those of their competitors by focusing on characteristics such as design, quality, and after-s
Free​ Internet? Everyone should have free Internet access to​ education, news,​ jobs, and more. The graph plots education and news on the x​-axis and other good
Dada dance. two distorted women in high-class dresses are dancing on a record with german lettering underneath them. who created the piece above? a. hannah hoch
Please help will give 30 points.
In data communication, convergence refers to integrating voice, video, and data so that multimedia information can be used for decision making. True or False
2. Which graph represents the change in cell surface area to volume ratio [1 mark] with increasing cell diameter? A. B. Surface area : volume ↑ Surface area : v
Which number is rational? Ο Α. π Ο Β. εξ Ο c. 0.777... Ο D. 0.36458121...
May you please help with this, thanks!
I need someone to do my project up pay