spongebobsmartie
spongebobsmartie spongebobsmartie
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

HELPPPP PLSSSS IT'S UNIT RATE BUT I Don't HAVE MUCH TIME TO DO IT!!!​

HELPPPP PLSSSS ITS UNIT RATE BUT I Dont HAVE MUCH TIME TO DO IT class=

Respuesta :

bobleo1234567g bobleo1234567g
  • 14-12-2021

Answer:

So Jennys Jean store charges the higher rate.

Step-by-step explanation:

Jeanys Jean store

Cost/pair = 20/1 = $20 per pair

Jeans warehouse

Cost/pairs = 36/2 = $18 per pair

So Jennys Jean store charges the higher rate.

Answer Link

Otras preguntas

raising the temperature of a gas will increase its pressure If which of the following happens the volume is increased but the number of particles is constant B
he Fifth Amendment guarantees that no person can be made to witness against himself in court. This means that a person cannot be forced to speak about or confes
Why was the United States interested in Hawaii? A. It is a good place for U.S. citizens to go for vacation to relax and enjoy the ocean. B. The people who live
What is the difference of an astronomer and an astrologer ??
if total revenue is $3000, cost of goods is $1500, and total selling expense is $500; what is the profit for the business?
answer the nearest tens of 924
evaluate 31 2x when x=4
Soldiers returning from war may suffer from this type of disorder. a. o-c-d b. p-t-s-d c. a-d-h-d d. bipolar disorder
you hear a sound in the distance suddenly the sound gets deeper decreasing in pitch what can you assumeabout the sound wavesreaching your ears
Divide 80 in a ratio of 3:2