myla94
myla94 myla94
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

You have $6.72 to buy apples for an apple crisp recipe. Apples cost $0.96 each. Write and solve an inequality that represents the number of apples you can buy

Respuesta :

xoaaliii
xoaaliii xoaaliii
  • 14-12-2021
$.96a=$6.72 I believe
Answer Link

Otras preguntas

Explain who or what "Año Viejo" is and its significance.
who fought against each other in the crusades?
4.2meters= how many centimeter
how many cups of water should be mixed with 1/4 cup of vinegar to make the cleaning solution?
explain, in terms of atomic structure, why group 18 elements on the periodic table rarely form compounds
the area of a rectangular garden is 38 1/4 square meters. the width of the garden is 4 1/2 meters. find the length of the garden
Why is California warm and moderately humid but Nevada is hot and dry? A. The two states are at different latitudes. B. As air moves west over California's mo
4.2meters= how many centimeter
How many combinations of 5 students can a teacher choose from 24 students? A. 5,100,480 B. 42,504 C. 7,962,624 D. 120
the area of a rectangular garden is 38 1/4 square meters. the width of the garden is 4 1/2 meters. find the length of the garden