roneldiamante0315
roneldiamante0315 roneldiamante0315
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

4. Mother pays Php 199.50 for 2.85 kg of rice. How much does a kilogram of rice cost?
a.35
b.70
c.75
d.105

please answer it correctly.​

Respuesta :

nathanielajayi646
nathanielajayi646 nathanielajayi646
  • 13-12-2021

Answer:

B. 70

Step-by-step explanation:

If 199.50 PHP gets you 2.85KG of rice.

A kilogram of rice would cost = Total Amount / Total Weight.

199.50/2.85

= 70PHP

Answer Link

Otras preguntas

What type of climate gives rise to a tropical grassland?
Which word in the sentence is a predicate adjective? This house may be small, but it is our home. a. home b. small c. it d. house
why does cells need water to survive
What is the expanded form for 70.26
the economic system in whihc freedom of choice is emphasized is
whats a equivalent fraction to 12/40
what does -9²-2-4-9y+6y²+y
The students who conducted the shadow length experiment conclude that their results supported their hypothesis. Can their supported hypothesis be called a scien
what are the steps for this problem 2/6m+2=6
use a sentence using the word biome