27kswavely 27kswavely
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

The lemonade stand at the county fair sells the lemonade at a price of two cups for $3.60. Complete the table at right to find what Paula’s family will pay to buy lemonade for all eight members of the family.

Respuesta :

elliegreer5 elliegreer5
  • 02-12-2021
$3.60 for 2 cups would be $1.80 for one cup.

$3.60 for 2

$5.40 for 3

$7.20 for 4

$9 for 5

$10.80 for 6

$12.60 for 7

$14.40 for 8



Answer Link

Otras preguntas

What is the word alternations part of speech
can you please help me
Who ever gets it I will give brainiest and 20 points
A 0.095g sample of gaseous element Y occupies 60.0cm3 at room temperature and pressure. Determine the number of moles of element Y in 60.0cm3. ?
Figurative language please help
a rectangle and a triangle have the same area. The rectangle has base 5 cm and height 4 cm. what might the base and height of the triangle be? give to different
An interpretation based upon an observation is called.
Heyy!hope you are doing great...i need help..i have an assignment about sentence adverbs like apparently, eventually, hopefully, however, ideally, unfortunately
What is the slope of the line that passes through the points (9, 4) and (9,- 5)? Write your answer in simplest form.
Solve the system by substitution. -x+y=30 x=7y