parkerri parkerri
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heidi needs 5 pounds of grapes. The Market has 3 pounds of grapes for $4.98. How much will all the grapes that Heidi needs cost?

Respuesta :

Soore
Soore Soore
  • 02-12-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

A pound of grapes will cost $1.66,

$4.98÷3=$1.66,

Meaning 5 pounds of grapes will be,

$1.66×5=$8.30.

A cheerilee teen willing to help,

stay positive, safe and Brainly!

Answer Link

Otras preguntas

Let A be a 5 × 4 matrix with a pivot in each column. Is A invertible? Why or why not?
Is the following statement true or false? The time constant of an RC circuit is the time it takes to completely charge or discharge the capacitor. O True False
Who is Janna Levin: Professionally? Race? Contribution to Science? Provide your Reference
What is the fundamental frequency on a 8 m rope that is tied at both ends if the speed of the waves is 16 m/s?
for questions 5-6 the functions are f(x)=5x^2+3 g(x)=x^2-7
The _________ function causes a program to terminate.
f(x) = 2x^2 what is f(3)
The electric field of a charge is defined by the force on:
Max saved some money by buying a book of 10 movie passes rather than individual tickets.Howcan he figure out how much money he saved?​
what’s the measure of the missing angles?