sunflower74552 sunflower74552
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Plss help me! I’m so confused! Brainlist! Pls no links and deleting!

Plss help me Im so confused Brainlist Pls no links and deleting class=

Respuesta :

Trancescient
Trancescient Trancescient
  • 02-12-2021

$60

Step-by-step explanation:

The unit rate can be determined by dividing $24 by 8 attendees to get

[tex]\dfrac{\$24}{8\:\text{attendees}} = \$3/\text{attendee}[/tex]

so when 20 people are attending the graduation picnic, his total cost is going to be

[tex]20\:\text{attendees}×\dfrac{\$3}{\text{attendee}} = \$60[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
How are you feeling today
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
What measurement could be the length of a pool?
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
Which decimal below is equivalent to 5/9?