zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

According to the bar graph, which attribute is under investigation? A) The height of students. B) The height of teachers. C) The number of students in class.
What kind of items were found at a public square in Temixtitlan?
A​ singer-songwriter wishes to compose a melody. each note in the melody must be one of the 1010 notes in her vocal range. how many different sequences of 33 no
What is the meaning of the word in bold in the following line from the Prologue? Where civil blood makes civil hands unclean. (the word in bold is Civil) So
The scale of the map is 1/8 inch to 12 miles.the Mitchell family drove from lee springs to boothville in 3 3/4.What was their approximate average speed
Which of these was the first example of a written agreement for colonial self-government in the british colonies in north america? a.fundamental orders of conne
Given that white light contains all colors of the spectrum, what growth results would you expect under white light?
Find the value of the expression. pm + 4 for m = 4 and p = 4
How do you factor this so you can find the roots or what x equals?
Diego brought cookies that cost $0.89 per pound. He paid $4.45 for the cookies. How many pounds of cookies did he buy