annabellomorrison
annabellomorrison annabellomorrison
  • 13-11-2021
  • Mathematics
contestada

If you bought 12.6 gallons of gasoline as $1.20 per gallon, how much did the gasoline cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Answer:

15.12$

Step-by-step explanation:

Gallons = 12.6

Cost = $1.20

Gasoline Cost = ??

12.6 ×1.20

=15.12

Hence, gasoline will cost 15.12 $

pls mark me as brainliest! :D

Answer Link

Otras preguntas

solve x+3y=6 and 4x-6y=6 by elimination . PLEASE SHOW WORK !!!
Runner ran 1 4/5 miles on Monday and 6 3/10 on Tuesday. How many times her Monday’s distance was her tuesdays distance
complete the solution of the equation. find the value of y when x equals to 28 x+3y=28
When should you use encyclopedias such as Wikipedia? a. Never, it is not appropriate to use this source in college b. It can help you get an overall unde
How do primary and secondary industries differ
Which of these terms describes the agreement between Abraham and god that forms th foundation of the Jewish religion?
Contrast the force of gravity between these pairs of objects a 1 kg mass and a 2 kg mass that are 1 m apart and two 2 kg masses that are 1 m apart
Which one ? is the answer and how to find this answer
The price of an item has been reduced by 30%. The original price was $30. What is the price of the item now ?
Complex Numbers Multiply √-4 * √-25 And show all intermediate steps. Alternative notation is sqrt(-4) * sqrt(-25).