We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Command prompt for Windows 10.. what the command site reference ?
Elliott is counting the change from a class fundraiser. He has half as many quarters as nickels, and he has 7 fewer dimes than nickels. The total value of coins
Why did Thomas Jefferson fear a large government?
The role of photosynthesis in the cycling of matter and flow of energy into and out of organisms
There does not appear to be any deep underlying stratum of bitterness -- he did not seem to me malignant or revengeful. Which dictionary definition BEST applie
PIIPUOLOVA P = $6000.00, A = $7500.00, t = 5 years
A conviniénce store sells two brands of orange juice .brand a contains 11 fluid ounces and costs 2.31 brand b contains 15 fluid ounces and costs 2.70
A rock is found to have a mass of 200 g and a volume of 100 ml. What is the rock's density?
Correct only those verbs that are in the wrong tense. Holiday Diary: Monday We arrived in the middle of a thunderstorm at one in the morning. I took the tent ou
In the first 100 years after Mohammed is that how far did Islam spread ?