forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

If the outcome of the Civil War had been different, how would that most likely have affected China?
Clark left to school at 7:43a.m. He got to school 36 minutes later. At which time did Clark get to school?
how many different four-person committees can be formed from a group of six boys and four girls ?
what was the goal of the frankfurt assembly
area of 320 square feet, the width of the room is 4/5 it's length
what is u^+6u-27 factoring
jane pulled weeds in the garden 7 times. She was paid $5 each time she pulled weeds for less than 1 hr and $6 each time she pulled weeds for more than 1 hr. if
whats more 5 miles or 26,300 yards
Which number or numbers appear to have only one line of symmetry
What mountain range separates India and Nepal from China?