trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

In the years following World War II, the United States established a policy of containment to O keep the countries of Eastern Europe from becoming communist. o
Find the mean (average) of each set of numbers. Round your answer to the nearest tenth 11 , 9 , 2 , 9 , 6 , 17
At May 1, 2022, Novak Corp. had beginning inventory consisting of 370 units with a unit cost of $9. During May, the company purchased inventory as follows: ▪ 73
ANSWER QUICKLY PLEASE!!! 5) This is the legal term in which a person is detained by law enforcement to be questioned about illegal activity. starts with a A in
Tom works as a mid-range executive at a brake pad manufacturing firm. In the course of his duties, he finds out the chief officers are committing tax fraud and
A fear of the night caused the sailors to be cautious. The fierce seas brought great fear to the sailors.How do you say in 3rd declension "of the night" and "s
facts about the holocaust
PLZZZZ HELLPPPPP MEEEEEEE
How have we been able to construct detailed maps of surface features on venus?
Does anyone know the answer?