lesialundy lesialundy
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells pizza based on area. If a 8 inch (diameter) pizza sells for $10, what should a 16 inch pizza sell for?

Respuesta :

llagrange09
llagrange09 llagrange09
  • 03-11-2021

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

$10 ÷ 8 = $1.25 ($1.25 per inch)

$1.25 x 16 = $20

A 16 inch pizza will sell for $20

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What is 40.15 divided by 7.3, written as a decimal?
Will mark as Brainliest. The number of wild flowers growing each year in a meadow is modeled by the function f(x). f(x)= \frac{1000}{1+9e^{-0.4x} } Which state
What is the domain of the given function? {x | x = –6, –1, 0, 3} {y | y = –7, –2, 1, 9} {x | x = –7, –6, –2, –1, 0, 1, 3, 9} {y | y = –7, –6, –2, –1, 0, 1, 3, 9
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
3. In a game, if you roll a 6 on a 6-sided number cube, you lose a turn. (Part a) What is the probability that you roll a 6? Explain your reasoning. (Part b) W
You burn almost the same number of calories in briskly walking one mile as you do in _______ the same distance
What is it about these traits that illustrates how a person might be successful at participating in a volunteer effort
A jar contains blue, red, yellow, and green marbles.P(blue) = 1/4. What type of probability is illustrated and why?
Type the verb phrase in this sentence The next batter will probably hit the ball out of the park
The stem is responsible for providing support to the plant. A is a type of stem that grows underground. It’s capable of asexual reproduction and food.