victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Please explain how biotechnology can increase or decrease variation???
should homework be banned? why or why not?
On a real number line, x = -4 and y = 7. What is the length of the line XY? A: 11 B: 3 C: -11 D: 7
If 9(x − 9) = −11, then x = ? A. -92/9 B. -20/9 C. -11/9 D. -2/9 E. 70/9
Conservation biologists are most interested in which three evolutionary mechanisms?
which of the following is a probable source of earths magnetic field? A. the sun B. the earths tides C. earths outer iron core D. the moon
Please explain how biotechnology can increase or decrease variation???
Solve and simplify: 2/3 x 3/5 x 5/10 x 6/8 = A: 1/5 B: 1/2 C: 3/20 D: 1/4
Two mechanics worked on a car. The first mechanic worked for 10 hours, and the second mechanic worked for 5 hours. Together they charged a total of $725. What w
which of the following is a probable source of earths magnetic field? A. the sun B. the earths tides C. earths outer iron core D. the moon